Unit HomeLeaders
Marine Aircraft Group 29

 

Marine Aircraft Group 29

2nd MAW • MAG-29 • MCAS NEW RIVER
MAG 29 Leaders
Lieutenant Colonel David A. Schreiner HMH-461 Commanding Officer
SHARE

Lieutenant Colonel Schreiner received his Bachelors of Science from Purdue University in 1997.  He was commissioned a Marine Second Lieutenant in April 1998 and designated a Naval Aviator in August 2000.

Upon completion of initial training with HMHT-302 in May 2001, First Lieutenant Schreiner was assigned to “IRONHORSE” Marine Heavy Helicopter Squadron (HMH) 461, MCAS New River, N.C. While at HMH-461, Captain Schreiner deployed with HMM-261 (REIN) as part of the 22nd Marine Expeditionary Unit (MEU) and twice with HMH-461 assigned to the Combined Joint Task Force Horn of Africa supporting Operation ENDURING FREEDOM. In October 2004, he was transferred to MAG-26 Headquarters to serve as the Group Aviation Safety Officer.  In February 2005, Captain Schreiner received orders to HMHT-302, MCAS New River, N.C. to become a CH-53E Fleet Replacement Standardization Instructor.

In March 2007, Captain Schreiner reported to Camp Lejeune, NC for the reactivation of 1st Battalion, 9th Marines.  As the Air Officer and Forward Air Controller, Captain Schreiner deployed with “THE WALKING DEAD” to Ramadi, Iraq, in support of Operation IRAQI FREEDOM. He was promoted to the rank of Major during this tour.

In November 2008, Major Schreiner was reported back to HMH-461 serving as the Maintenance Officer, CH-53E Detachment Officer in Charge for VMM-266 (REIN), 26th MEU, and Executive Officer. With HMH-461, Major Schreiner deployed in support of interagency counter-narcotics operations in USSOUTHCOM.

With VMM-266(REIN), Major Schreiner was assigned as the Assistant Operations Officer, assuming the duties of Operations Officer halfway through the deployment.  In August 2010, Major Schreiner deployed with his detachment via strategic airlift to reinforce the 15th MEU conducting Humanitarian Assistance and Disaster Relief operations in response to the Pakistani floods. 

In November 2010, the detachment rejoined the 26th Marine Expeditionary Unit underway in support of Operation ENDURING FREEDOM.  In January 2011 in response to the Arab Spring unrest, the 26th MEU provided embassy reinforcement and crisis response throughout the region culminating with the tactical recovery of a downed USAF fighter pilot and direct support to Libyan Operations ODYSSEY DAWN and UNIFIED PROTECTOR.

Upon returning to CONUS in June 2011, Major Schreiner served as the HMH-461’s Executive Officer until receiving orders to Headquarters, Marine Corps Department of Aviation, Washington, D.C. in May 2012.  Major Schreiner was assigned as the as the Amphibious Aviation Integration and Expeditionary Aviation Plans Action Officer until July 2015. While serving at HQMC Aviation, Lieutenant Colonel Schreiner was promoted to his current rank.

Lieutenant Colonel Schreiner received a follow on assignment with the Department of the Navy, Sexual Assault Prevention and Response Office, Washington, D.C. serving as the Chief of Staff until June 2016.

Lieutenant Colonel Schreiner was transferred to Marine Aircraft Group 29 at MCAS New River, N.C. in June, 2016.  He served as the CH-53E Current Readiness Action Officer from June 2016 to November 2016.  

Lieutenant Colonel Schreiner is a graduate of the Amphibious Warfare School and Command and Staff College Non- resident Courses. His personal decorations include the Meritorious Service Medal, Joint Service Commendation Medal, Navy and Marine Corps Commendation Medal with two gold stars, and the Navy and Marine Corps Achievement Medal with two gold stars.

SHARE