Unit HomeLeaders
Marine Aircraft Group 29

 

Marine Aircraft Group 29

2nd MAW • MAG-29 • MCAS NEW RIVER
MAG 29 Leaders
Major Lucas S. Frank HMH-464 Executive Officer
SHARE

Major Frank is a graduate of the Pennsylvania State University and was commissioned a Second Lieutenant in May 2002 upon receiving a Bachelor of Science Degree in Administration of Justice. Second Lieutenant Frank subsequently reported to Marine Corps Combat Development Command Quantico, Virginia for initial officer training at The Basic School in September 2002. Second Lieutenant Frank graduated from The Basic School in March 2003 and was transferred to MATSG-21, NAS Pensacola, Florida to begin training as a Naval Aviator. He graduated from primary flight training at VT-6 in February 2004 and selected the helicopter pipeline. On August 27th, 2003 First Lieutenant Frank received his Naval Aviator Wings after selecting his first choice of platform, the CH-53D Sea Stallion and reported to Marine Corps Air Station (MCAS) Kaneohe Bay, Hawaii for initial training in September 2004. He was assigned to Marine Helicopter Training Squadron (HMT) 301 “Wind Walkers” to begin training on the CH-53D Sea Stallion. First Lieutenant Frank graduated from HMT-301 in March 2005, was designated as a co-pilot, and transferred to Marine Heavy Helicopter Squadron (HMH) 463 “Pegasus”, MCAS Kaneohe Bay, HI where he served from March 2005 until May 2010.

While serving at HMH-463, First Lieutenant Frank served as a schedule writer and deployed for the first time to Al Asad, Iraq as part of Operation Iraqi Freedom 05-07 from March 2006 to October 2006. During the seven-month deployment, First Lieutenant Frank accrued over 300 combat flight hours and earned his Aircraft Commander designation. Upon return, Captain Frank was reassigned as Flight Line Officer and Airframes Officer and received the Section Leader, Functional Check Pilot, Terrain Flight Instructor, and Night Systems Instructor designations. He deployed for the second time as part of the Unit Deployment Program to MCAS Futenma, Okinawa, Japan from October 2007 to April 2008. In the fall of 2008 he was selected to attend the Weapons and Tactics Instructor (WTI) course 1-09 in Yuma, Arizona. After completing the course, he served as the Squadron’s Operations Officer, Pilot Training Officer, and Weapons and Tactics Instructor. Captain Frank completed his third deployment, this time to Camp Bastion, Helmand Province, Afghanistan in support of Operation Enduring Freedom from July 2009 to February 2010.

On July 8th, 2010 Captain Frank reported to Marine Helicopter Squadron One (HMX-1), MCAF Quantico, Virginia. Here, Captain Frank completed conversions to the CH-53E Super Stallion, the CH-46E Sea Knight, the VH-3D Sea King, and the VH-60N White Hawk. He was designated as a White House Helicopter Aircraft Commander in June 2012 and subsequently selected as a Command Pilot for HMX-1, responsible for NATOPS, Instrument, and Standardization evaluations, supervising overseas deployments as well as being designated the OIC for various White House Alert Facilities. During his tenure at HMX-1 Captain Frank served as the Intermediate Level Airframes Officer, Schedule Writer, and Executive Flight Detachment Quality Assurance Officer. Captain Frank was promoted to Major on August 1, 2013 and completed Command and Staff Distance Education Program in January 2014.

Following his tour at HMX-1, Major Frank sought an Air Officer billet with 6TH Marine Regiment where he completed Tactical Air Control Party (TACP) course at EWTGLANT and a second WTI course, this time with the Air Officer Department during WTI 1-15. While with 6TH Marines, Major Frank took part in Integrated Training Exercise (ITX) 3-15 before deploying for his fourth time to Moron, Spain as part of the Command Element of Special Purpose Marine Air Ground Task Force (SPMAGTF) Crisis Response Africa from July 2015 to January 2016. Major Frank reported for duty at HMH-464, MCAS New River, NC on June 29th, 2015 serving six months as the Squadron’s Director of Safety and Standardization before assignment as the Executive Officer in December 2016.

Major Frank has over 2,750 mishap-free flight hours in seven different aircraft, his personal decorations include the Navy Commendation Medal with two gold stars, Air Medal with bronze numeral “9” and the Presidential Service Badge.

SHARE